U PRISUSTVU VELIKOG BROJA SUGRAĐANA
Održana centralna manifestacija obilježavanja godišnjice 105. mtbr
Manifestacija je započela odavanjem dužne počasti šehidima i poginulim borcima učenjem Fatihe i minutom šutnje, nakon čega su delegacije položile cvijeće ispred spomen-obilježja gdje je uklesano 317 imena šehida i poginulih boraca, pripadnika ove brigade. Prije zvaničnog početka centralne manifestacije učenik devetog razreda Osnovne škole „Alija Nametak“ Amar Osmić uručio je ratnu zastavu 105. mtbr ratnom komandantu ove brigade Ahmedu Piliću. Načelnik Općine Centar Srđan Mandić je u svom obraćanju čestitao današnji veliki dan svojim saborcima kojom prilikom je naveo da su ovo dani sjećanja na 317 poginulih pripadnika ove brigade, te isto tako dani zahvalnosti i ponosa na te slavne dane. -Poštovani saborci, pripadnici 105. motorizovane brigade, članovi porodica šehida i poginulih boraca, dragi prijatelji, čestitam vam 32. godišnjicu formiranja 105. motorizovane brigade. Kada su naši hrabri borci osnivali ovu brigadu niko nije pitao šta je ko i odakle dolazi, bili smo jedinstveni i imali li smo samo cilj da odbranimo naš grad Sarajevo, državu BiH i naše porodice. Najboljih 317 među nama je poginulo u borbama za odbranu i oslobođenje ovog grada i zahvaljujući njihovoj žrtvi mi sada imamo svoju slobodu. Jako je bitno da svi malo stanemo i razmislimo koliko smo mi ostvarili od onog zavjeta koji su nam naši poginuli saborci ostavili, za dobrobit svih nas. Zato bih sa ovog mjesta poslao poruku svima nama da kao te ratne 1992. godine budemo jedinstveni i da se zajedno borimo za bolji život posebno zbog ove naše mladosti koja stoji danas zajedno sa nama na ovom svetom mjestu i to je najmanje što možemo učiniti kao zahvalnost prema našim palim saborcima i saborkinjama, kazao je u svom obraćanju načelnik Mandić.
Kroz redove slavne 105. prošlo 7.000 boraca, od kojih je 317 poginulo i 2.000 ranjeno, a osam pripadnika je odlikovano najvišim ratnim priznanjem "Zlatnim ljiljanom". Brigada je nastala iz malih samoorganizovanih sarajevskih uličnih i mahalskih grupa od kojih su formirane vojne jedinice i odredi, da bi naredbom Predsjedništva RBiH i Vrhovne komande Oružanih snaga RBiH od 18. februara 1993. godine bila formirana 105. motorizovana brigada.
–Kada mi je pripala ova čast da se vama obratim stalno razmišljam šta reči o ovoj brigadi, kako ovoj našoj omladini, od kojih mnogi nisu bili ni rođeni tokom tog perioda naše slavne historije. Kako objasniti mladima kada pogledaju lica veterana da su to heroji koje danas mogu gledati samo na filmovima, kako im objasniti da ne bi bilo našeg Džeke, Pjanića i naših Ismaila da nije ovih ljudi koji nose hiljade rana. Kako malim glavicama objasniti da su naš sadašnji načelnik Mandić i mnogi prisutni vijećnici bili pripadnici Armije RBiH, da sadašnji ministar za boračka pitanja Osmanović nosi jedno od najvećih policijskih ratnih priznanja „Srebrena policijska značka“, dok je predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH Mioković u svojoj karijeri dokumentovao hiljade zločina počinjenih nad stanovništvom ovog grada. Kada sam pročitao literarne radove naših osnovaca na temu ove brigade shvatio sam da oni bolje znaju od nas šta su borci ove brigade uradili za našu lobodu i šta je ona značila u odbrani ovog grada i države BiH, što me čini jako ponosnim. Znaju kako je nastala naša brigada i da su njeni hrabri borci učestvovali u svim bitkama za odbranu Sarajeva, te na mnogim ratištima u Bosni i Hercegovini, kazao je Mustafa Rustemagić, predsjednik Sekcije 105. mtbr.
Na centralnoj manifestaciji pročitan je najbolji literarni rad na temu 105. mtbr autora Ismaila Hasibovića iz JU „Centar za slušnu i govornu rehabilitaciju“.
Nakon protokolarnog dijela mnogu prisutni su nastavili druženje na platou te su iskoristili priliku i obišli muzej posvećen 105. motorizovanoj brigadi koji je obnovljen i otvoren zahvaljujući, između ostalog, i finansijskoj podršci Općine Centar.