SOCIJALNI ASPEKT OVOGODIŠNJEG OPĆINSKOG BUDŽETA
Za pomoć socijalno ugroženim kategorijama planiran iznos od 1.634.800 KM
![Za pomoć socijalno ugroženim kategorijama planiran iznos od 1.634.800 KM](/img/s/900x522/upload/images/article/2025/02//5dd42853eb2ec7ebfcdecb9cc9b51ed9.jpg)
-Kao odgovorna lokalna zajednica u ovogodišnjem budžetu povećali smo većinu stavki koje izdvajamo za socijalno zbrinjavanje našeg stanovništva. Za plaćanje užina za učenike osnovnih škola sa Centra slabijeg imovnog stanja koje dolaze iz 12 osnovnih škola, te iz Doma za djecu bez roditeljskog staranja Bjelave planirano je 220.000 KM. Razlog većeg izdvajanje jeste što se povećala cijena sendviča sa 1,80 na tri konvertibilne marke. Također smo u budžetu povećali iznos sredstava na 60.000 KM za realizaciju projekta, na kojeg smo posebno ponosni, a to je pomoć starijim osobama u pružanju kućne njege kojeg realizujemo u saradnji sa ustanovom socijalne zaštite „Kućom podrške Hilfswerk“. Zahvaljujući uspjehu ovog projekta sada nam se javljaju i pripadnici boračke populacije slabije pokretni ili nepokretni, koji često žive sami bez bliskih srodnika. Ove godine nastavljamo višegodišnji projekat pomoći porodiljama sa područja centralne gradske općine s ciljem povećanja nataliteta i smanjenja negativne demografske slike za šta smo predvidjeli iznos od 130.000 KM. Ovdje smo kroz važeći pravilnik uveli novinu da očevi mogu dobiti ovu vrstu pomoći. Naime u saradnji sa Ekonomskim institutom izračunali smo koliko zaposlene majke imaju sati neplaćenog rada. Na ovaj način želimo da koliko je moguće izjednačimo ovaj odnos. Također u saradnji sa drugim institucijama socijalne zaštite realizujemo značajne projekte. U saradnji sa Odgojnim centrom realiziramo projekte koji imaju za cilj borbu protiv vršnjačkog nasilja, dok sa Porodičnim savjetovalištem realizujemo projekat predbračnog savjetovanja. Također imamo kontinuitet saradnje sa organizacijom UN Women koji su nas pozvali da održimo predavanje drugim institucijama iz oba entiteta kao predstavnici primjera dobre prakse, za šta smo kao prva lokalna zajednica ponijeli titulu odgovornog aktera za gender ravnopravnost i gender budžetiranje, objasnila je Amra Hašimbegović Vučković, pomoćnica načelnika za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu Općine Centar.
U općinskom budžetu za participaciju troškova nabavke hljeba i mlijeka za najugroženije penzionere i socijalne kategorije stanovništva starosti iznad 65 godina života obezbijeđeno je 370.000 KM, dok je za jednokratne novčane pomoći za nužne troškove života planirano 200.000 KM. Za pomoć u liječenju osoba oboljelih od leukemije i hepatitisa B i C obezbijeđeno je 130.000 KM, a za pomoć u liječenju penzionera i osoba treća životne dobi planiran je iznos od 120.000 KM. Projekat sufinansiranja troškova vantjelesne oplodnje će biti podržan u iznosu od 60.000 KM, dok će 45.000 KM biti izdvojeno za pomoć za privremeni smještaj socijalno ugroženih porodica. Pored navedenih projekata u ovogodišnjem budžetu Općine Centar također iz oblasti socijalne zaštite građana planirano je također za zdravstvenu zaštitu osobama u stanju socijalne potrebe 30.000 KM.