ZDRAVSTVENI SAVJET I CRVENI KRIŽ OPĆINE CENTAR

U Općini Centar održana edukacija na temu „Morbile“

Zdravstveni savjet Općine Centar je u saradnji sa Crvenim križom Općine Centar danas organizovao edukaciju na temu „Morbile“.

Naime, već šest mjeseci u različitim dijelovima Bosne i Hercegovine traje epidemija morbila koja se širi velikom brzinom.

Općina Centar je jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja ima formiran Zdravstveni savjet, iako je to zakonska obaveza jedinica lokalne samouprave.

Kako bi ukazalo na značaj prevencije širenja bolesti, a u skladu sa epidemiološkom situacijom, na prijedlog Zdravstvenog savjeta Općine Centar danas je organizirana edukacija na ovu temu.

Edukaciji je u ime Općine Centar prisustvovao načelnik Srđan Mandić koji se zahvalio predstavnicima Zdravstvenog savjeta i Crvenog križa Općine Centar što svojim djelovanjem kontinuirano vode brigu o javnom zdravlju i provode preventivne aktivnosti kako bi se spriječilo širenje bolesti na globalnom nivou.

Uvodne riječi dao je predsjednik Zdravstvenog savjeta dr. Bakir Nakaš naglasivši da je vakcinacija u cijeloj zajednici najefikasniji način za prevenciju morbila. 

Morbili razorno utiču na zdravlje djece, ponekad i sa fatalnim posljedicama. Izazivaju dugotrajno slabljenje imunološkog sistema djece, što ih čini osjetljivijim na druge zarazne bolesti. Tamo gdje je narušen kolektivni imunitet, morbili su, zbog izuzetne virulentnosti, često prva zarazna bolest koja se proširi.

Informisanjem ljudi o simptomima, načinu prenošenja i mjerama prevencije, može se smanjiti širenje bolesti. To je posebno važno jer su morbile visoko zarazne i mogu se brzo širiti u zajednicama koje nisu vakcinisane. Morbile su vrlo zarazna bolest uzrokovana virusom. Lako se šire kada zaražena osoba diše, kašlje ili kiše. Mogu uzrokovati teške bolesti, komplikacije, pa čak i smrt. Simptomi morbila obično počinju oko 10 do 14 dana nakon izlaganja virusu. Izraženi osip po tijelu je najvidljiviji simptom. Rani simptomi obično traju 4 do 7 dana a neki od njih su: curenje iz nosa, kašalj, crvene i suzne oči, male bijele mrlje u ustima. Osip počinje oko 7 do 18 dana nakon izlaganja, obično na licu i gornjem dijelu vrata, a onda se proširuje na ruke i stopala. Osip obično traje 5 do 6 dana prije nego što izblijedi. Vakcinacija u cijeloj zajednici najefikasniji je način za prevenciju morbila. Vakcina je sigurna, efikasna i jeftina. Djeca bi trebala primiti dvije doze vakcine kako bi se osiguralo da su imuna. Rutinska vakcinacija protiv morbila, u kombinaciji sa kampanjama masovne imunizacije u zemljama sa visokom stopom oboljelih, ključna je za smanjenje globalne smrti od morbila. 

Vakcine za prevenciju morbila ne štite samo vakcinisanu djecu, već i druge ljude koji se ne mogu vakcinisati, uključujući dojenčad i osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom uzrokovanim bolešću.

22.11.2024.
SARADNJA OPĆINE CENTAR I KJU „PORODIČNO SAVJETOVALIŠTE“
Uručeni pokloni za polaznice „Male škole roditeljstva“
22.11.2024.
NAČELNIK MANDIĆ PRISUSTVOVAO PRIREDBI
U centru za zdravo starenje obilježen Dan državnosti BiH
Više vijesti