Općina Centar Sarajevo pridružuje se naporima UN Women u podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i ekonomskom osnaživanju žena

UN Women BiH i Općina Centar potpisali Memorandum o razumijevanju

Načelnik Općine Centar, Srđan Mandić, i predstavnica UN Women BiH, Jo-Anne Bishop, danas su potpisali Memorandum o razumijevanju. Cilj saradnje u okviru potpisanog Memoranduma je učešće Općine Centar Sarajevo u implementaciji preporuka Polazne studije o ekonomiji brige i njege, te u naporima u oblasti regulisanja neplaćenog rada žena, kao i podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i potrebi za boljim adresiranjem prepreka ekonomskom osnaživanju žena.

Općina Centar je prepoznala važnost ulaganja u oblast ekonomije brige, te usvojila Pravilnik o kriterijima i raspodjeli novčanih sredstava za sufinansiranje troškova vantjelesne oplodnje i jednokratnu novčanu pomoć za rođenje djeteta, putem kojeg je pitanje plaćenog odsustva za očeve regulisano u članu 13. Pravilnika. Ovo je prvi put da se reguliše plaćeno odsustvo za očeve kroz legislative bh. institucija. Općina je pristupila razvijanju saradnje sa UN Women u više pravaca, kroz pristup globalnoj kampanji „Generacija za ravnopravnost“ u vidu odgovornog aktera, te kroz potpisivanje i implementaciju aktivnosti u sklopu Sporazuma o razumijevanju o rodno odgovornom budžetiranju potpisanom 2023. godine, u sklopu Strateške note UN Women BiH, podržane od strane Švedske.

„Ponosni smo što smo prva lokalna zajednica u Kantonu Sarajevo koja je proglašena rodno odgovornim akterom, a u okviru Akcione koalicije za ekonomsku pravdu i prava. Naša obaveza je da predvodimo promjene u cilju postizanja globalnih ciljeva rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena. Općina Centar Sarajevo, između ostalog i kroz podršku u implementaciji aktivnosti vezanih za Ekonomiju brige, prepoznata je kao lokalna zajednica koja ima za cilj stvaranje jednakih mogućnosti i jednakih prava za sve osobe bez obzira na godine, spol, rasu i vjeru. Koristim priliku da se zahvalim predstavnicima UN Women BiH na snažnoj podršci u cilju uspostavljanja održivog razvoja u BiH, podizanja svijesti o rodnoj ravnopravnosti i potrebi za boljim regulisanjem preporuka za ekonomsko osnaživanje žena, istakao je Srđan Mandić, načelnik Općine Centar. 

Pitanje neplaćenog rada žena je istraženo i predstavljeno u  Polaznoj studiji o ekonomije brige i njege, finansiranoj od strane Švedske, koju je izradio Ekonomski institut Sarajevo u partnerstvu sa UN Women BiH. U studiji je predstavljeno 15 ključnih preporuka za dalju analizu i smanjenje neplaćenog rada žene kroz različite inicijative. Jedna od preporuka je fokusirana na obavezno očinsko odsustvo, te inicijativu uz pomoć koje bi se očevi aktivnije uključili u brigu o djeci kroz njihov razvoj i odrastanje. 

„Usvajanje Pravilnika koji reguliše plaćeno odsustvo za očeve pokazuje snažnu posvećenost rodnoj ravnopravnosti i prepoznaje vitalnu ulogu koju očevi igraju u brizi o porodici. Ova posvećenost ne samo da koristi pojedincima, već ima i pozitivan efekat na porodice, stvarajući pravednije i podržavajuće okruženje za sve. Takvi proaktivni pristupi su korak ka uspostavljanju efikasnih politika i programa koji podržavaju porodice i unapređuju rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou“, rekla je Jo-Anne Bishop, predstavnica UN Women u BiH.

 

Aktivnosti u okviru ovog Memoranduma o razumijevanju provodit će se u okviru projekta “Prevođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)” finansiranog od strane Švedske kroz implementaciju UNDP-a u partnerstvu sa UNICEF i UN Women uredima u BiH u okviru sveukupne podrške pružene od strane Ujedinjenih nacija vlastima u Bosni i Hercegovini kako bi doprinijeli ostvarivanju ciljeva održivog razvoja (SDG). 

24.02.2025.
PROJEKAT CIN4YOUTH
Objavljen javni poziv za zapošljavanje mladih
24.02.2025.
JAVNI POZIV OSTAJE OTVOREN TOKOM CIJELE GODINE
Na račune 44 porodilje uplaćene jednokratne novčane pomoći
24.02.2025.
CENTAR ZA SPORT I REKREACIJU
Počela besplatna škola gimnastike za osnovce sa Centra
Više vijesti