REGIONALNI PROGRAM LOKALNE DEMOKRATIJE NA ZAPADNOM BALKANU - RELOAD2
U Općini Centar održan drugi mentorski sastanak
Sastanku su, pored mentorice Elmide Šarić i predstavnice Općine Centar Sarajevo, prisustvovala 4 predstavnika/ice OCD iz 4 OCDa (2 žene i 2 muškarca). Na početku mentorskog sastanka učesnicima/cama je ponovo pojašnjena uloga mentora/ice, naglašavajući da je jedina uloga mentorice da ukaže na greške, te ne učestvuje u rješavanju istih. Mentorica nema mandat da se direktno uključuje u izradu projektnog prijedloga.
Mentorica je na početku svoje prezentacije naglasila važnost dosljedne pripreme dokumentacije (propisanih jednoobraznih formata) za predaju projektnih prijedloga, te da je neophodno da osnovni dokumenti budu u međusobnoj korelaciji i logičkoj vezi (logička matrica-plan aktivnosti-budžet- i aplikaciona forma).
Svi prisutni učesnici/ice su došli na drugi mentorski sastanak sa konkretnim dokumentima.
• Aplikant može jednom projektnom intervencijom obuhvatiti više tematskih oblasti pod uslovom da su slične i prirodno se uklapaju.
• Projekat treba da je sveobuhvatna jedinstvena akcija koja rješava identifikovani problem korisnika. Mentorica je skrenula pažnju da je projekat originalna akcija i ne sadrži aktivnosti koje OCD svakodnevno obavlja ili bi obavljali i bez ovoga projekta.
• Mentorica je učesnicima/icama drugog mentorskog sastanka pojasnila intervencijsku logiku, obzirom da prisutni predstavnice OCDa nisu razlikovale rezultate, specifični cilj i sveukupni cilj kao i set aktivnosti za svaki planirani rezultat. Mentorica je objasnila hijerhiju ciljeva kako bi učesnici/ce mogli korigovati lanac ciljeva u logičkoj matrici.
• Najčešće greške su vezane za formulaciju „lanca ciljeva“, odgovarajuće SMART indikatore kao i sadržaj „radnih paketa“ čiji sadržaj treba da garantuje isporuku outputa iskazanih kroz projektne Rezultate.
• Naglašena je važnost posjedovanja saglasnosti od relevantnih institucija koje su preduslov za implementaciju projekta. Ukoliko se potvrda/saglasnost ne dobije na vrijeme, treba priložiti dokaz da je proces dobijanja iste započeo i da se očekuje pozitivno rješenje.
• Prilikom pripreme plana aktivnosti, vidi se dinamika odvijanja implementacije projekta. Projekat treba da ima svoj kontinuitet i ne može imati prekide tj. neke mjesece bez aktivnosti.
• Minimalno trajanje projekta je 6 mjeseci a maksimalno trajanje je 8 mjeseci za ovaj javni poziv u općini Centar Sarajevo. Svi projekti trebaju završiti aktivnosti do kraja novembra 2024.
• Naglašeno je još jednom da sva pitanja u vezi sa javnim pozivom se mogu postaviti putem e-mail adrese: registry.ba@undp.org sa naznakom za ReLOaD projekat.
Mentorica je naglasila da je neophodno pročitati Smjernice za aplikante, kako bi se prilikom dizajna prijedloga projekta ispoštovali svih zahtjevi koje se traže u ovom javnom pozivu.
Obzirom da mentorske sesije služe da se unaprijede projektni prijedlozi potencijalnih aplikanata, potrebno je doći na sastanak sa već pripremljenim dijelovima projekta npr. logička matrica i/ ili plan aktivnosti.
Treći mentorski sastanak će biti održan 14. februara 2024. u 11.00 sati.
Zainteresovani učesnici svoje prijave za mentorski sastanak mogu dostaviti na e-adresu anela.mekic@undp.org