OPŠTINE SA NULA OTPADA
Studijska posjeta javnom komunalnom preduzeću Snaga u Mariboru
U ime Općine Centar u pomenutom projektu učestvuju Služba za lokalno-ekonomski razvoj i mjesnu samoupravu i Služba za stambene i komunalne poslove.
Ovom prilikom učesnici su imali prilike upoznati se sa zakonskim legislativama koje podržavaju funkcionisanje sistema upravljanja otpadom u Sloveniji, kapacitetima i sistemom odvojenog prikupljanja otpada i strukturom komunalnog otpada, te projektima koje je kroz svoj rad realizovalo ovo preduzeće. U svojim kapacitetima, između ostalog, raspolažu pogonom sortirnice i reciklažnim dvorištem gdje građani mogu ostaviti svoj kabasti otpad, elektronski otpad, građevinski otpad, a imaju mogućnost dopreme i otpadnog jestivog ulja iz domaćinstva, te drugih vrsta otpada. Osim reciklažnog dvorišta, predstavnici komunalnih preduzeća i pilot općina posjetili su i pogon sortirnice vrijedan 12,5 miliona eura gdje se razdvaja miješani komunalni otpad iz domaćinstava, a nakon fine kontrole, aluminij prve i druge klase, plastika, staklo i drugi materijali izvoze i prodaju kao sekundarne sirovine na tržištu zemalja Evropske unije.
Slovenija je sistem upravljanja otpadom dostigla do željenog cilja kroz zbrinjavanje i reciklažu otpada, zahvaljujući adekvatnom transponiranju EU direktiva i efikasnoj primjeni u radu javnih komunalnih preduzeća u lokalnim zajednicama.
Učesnici studijske posjete su također upoznati sa tehnologijom i savremenom opremom, a predstavnici „Snage“ istakli su prednosti koje im donosi sortiranje otpadnih materijala. Kako navode, sve počinje na mjestu nastanka otpada, odnosno u domaćinstvima gdje započinje odvojeno odlaganje otpada.
Projekat „Opštine sa nula otpada“ zajedno implementiraju Centar za energiju, okolinu i resurse – CENER 21 iz Sarajeva (BiH) i Inženjeri zaštite životne sredine – EEG iz Novog Sada (Srbija). Projektom se nastoji ojačati održivi razvoj u preko 90 jedinica lokalne samouprave prekograničnog područja Srbija – BiH. Implementacija je započela 1. marta 2021. godine, a trajat će 24 mjeseca. Ukupni budžet projekta je 413.608 eura, od čega je Evropska unija obezbijedila 351.567 eura bespovratnih sredstava.