PLASTIKA MOŽE BITI SIROVINA, A NE SAMO OTPAD
Prve klupe od reciklirane plastike u Radićevoj ulici
Nakon detaljne analize došlo se na ideju da se prikupljeni plastični otpad koji je u posljednjem desetljeću u naglom porastu iskoristi za izradu eksperimentalnih recikliranih klupa koje su postavljenje u Radićevoj ulici.
Klupe su izrađene tehnologijom 3D printa od reciklirane HDPE plastike, a kao jedan od rezultata inicijative Sarajevo Smart City.
Jedna klupa predstavlja ekvivalent od 336 plastičnih boca zapremine 0,5 litara koje su, kako je i napisano na poleđini postavljenih klupa, umjesto u prirodi ili na otpadu završile kao novi proizvod za javnu upotrebu.
Namjera Općine Centar je i u budućem periodu kroz realizaciju ovakvih projekata uticati na očuvanje okoliša kroz proces reciklaže otpada i njegovu ponovnu upotrebu.
Plastični otpad predstavlja jednu od najvećih prijetnji za zdravlje ljudi i prirodu. Procjenjuje se da su domaćinstava, proizvodne/uslužne djelatnosti i javne komunalne usluge u BiH proizveli oko 150.000 tona plastičnog otpada tokom 2018. godine. Manje od 2% ovog otpada se reciklira dok 98% završi na kontrolisanim, nekontrolisanim i ilegalnim odlagalištima u BiH jer sistem primarne i sekundarne selekcije ambalažnog otpada nije uspostavljen u većini općina/gradova, te nedostaju kapaciteti za reciklažu različitih ambalažnih materijala.
Pozivamo građane da svoju otpadnu plastičnu ambalažu usmjere za kreiranje nove vrijednosti i ispravno je odlože u za to predviđene kontejnere na području općine Centar.