Obilježena godišnjica stradanja naših sugrađana u Ulici Hamdije Kreševljakovića

U Ulici Hamdije Kreševljakovića kod broja 47 (nekadašnja Dobrovoljačka) na današnji dan prije 28 godina sedam naših sugrađana je poginulo, a četvero teže i lakše ranjeno od granate kalibra 120 mm ispaljene sa agresorskih položaja na Hladivodama.

Tog tragičnog dana 1993. godine poginuli su: Staka Aksentić, Zekerijah Dacić, Ibro i Sead Plakalo, Igbal Redžić, Dženan Smajić i Elvedin Zimić.

 

Obilježavajući 28. godišnjicu tog masakra članovi porodica i prijatelji poginulih, te delegacije Kantona Sarajevo i Općine Centar su 29. novembra 2021. godine položili cvijeće ispred spomen-ploče i učenjem Fatihe i minutom šutnje odali dužnu počast nevino nastradalim tokom granatiranja opkoljenog Sarajeva. 

 

U ime Općine Centar cvijeće su položili predsjedavajući Općinskog vijeća Centar Sejad Đozo zajedno sa vijećnicima Samirom Fazlićem, Lejlom Khattab i Lajlom Ćosović.

 

U obraćanju prisutnima ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Darja Softić-Kadenić je kazala da i danas moramo govoriti o našim stradalim sugrađanima.

 

– Svirepa ubistva i masakri širom Sarajeva i Bosne i Hercegovine nisu bili slučajni. Ovo je prilika da se podsjetimo na opsadu Sarajeva u kojoj su njeni građani bili izloženi velikim patnjama, kada su bili gladni, žedni i promrzli. Kao da ta patnja nije bila dovoljna, bili smo izloženi stalnim granatiranjem. Ubijeno je više od 12.000 građana Sarajeva, a od toga 1.601 dijete. Neprijateljska artiljerija nije birala ni godine, ni spol, niti vjersku, ni nacionalnu pripadnost. Bez obzira na prošlost, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideje suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije. Da bi se to postiglo pravda mora biti zadovoljena, a počinioci svih strašnih zločina, kao i ovog kojeg obilježavamo danas, moraju biti adekvatno kažnjeni, kazala je ministrica Softić-Kadenić. 

 

 

Za zločine počinjene nad stanovništvom opkoljenog Sarajeva, Međunarodni sud u Hagu je osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS, na maksimalnu kaznu doživotnog zatvora, dok je Dragoslava Miloševića, koji je naslijedio u komandnom lancu Galića i nastavio zločine nad građanima ovog grada, sud osudio na 33 godine zatvora. Na kaznu doživotnog zatvora osuđen je i Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba vojske RS, između ostalog i za opsadu i ubijanje nedužnih civila opkoljenog Sarajeva.

26.11.2024.
U POVODU OBILJEŽAVANJA 25. NOVEMBRA DANA DRŽAVNOSTI BIH
Nagrađeni uspješni mladi pojedinci
26.11.2024.
UZ FINANSIJSKU PODRŠKU OPĆINE CENTAR
Obnovljen kabinet bosanskog jezika u Prvoj gimnaziji
26.11.2024.
KUPOVINA REPROMATERIJALA PROLJETNE, JESENJE SJETVE I VOĆARSKIH SADNICA
Objavljen javni poziv za dodjelu novčanih poticaja poljoprivrednim proizvođačima
Više vijesti