Općina Centar će ustupiti prostor za smještaj Bijele sobe posvećene ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva
Sastanku su prisustvovali i istaknuta umjetnica Arma Tanović i osnivač i direktor Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović koji su uključeni u realizaciju ovog projekta. Naime, riječ je o galeriji historijskog i edukativnog karaktera koja će nositi naziv Bijela soba, sa ciljem da predstavi dimenziju patnje i stradanja djece u proteklom ratu i čuva sjećanje na njihove prerano izgubljene živote.
Podsjećamo, Grabovica je ranije u ime Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992. – 1995. uputio molbu Općini Centar da im se ustupi prostor u ulici Džidžikovac za realizaciju projekta „Spomen soba za ubijenu djecu Sarajeva“.
Načelnik Ajnadžić je prihvatio inicijativu Udruženja, a zahtjev za dodjelu prostora će biti upućen na odlučivanje Općinskom vijeću Centar.
Grabovica je ukratko predstavio i idejno rješenje Bijele sobe izrazivši veliku zahvalnost načelniku Ajnadžiću što je imao sluha za jedan ovako značajan projekat.
-Naša potraga za prostorom u kojem imamo namjeru smjestiti Bijelu sobu traje već sedam godina. Naša zamisao je bila da prostor za Bijelu sobu bude u blizini spomen-obilježja ubijenoj djeci, kako bi posjetioci na jednom mjestu mogli steći uvid u razmjere zločina počinjenog nad djecom. Ova spomen soba će biti poseban projekat od historijskog značaja njegujući uspomenu na ubijenu djecu i govoreći istinu o dešavanjima tokom proteklog rata kao i edukativnog značaja gdje će budući naraštaji moći saznati više o opsadi grada. Zahvaljujući Općini Centar i načelniku Ajnadžiću taj problem će uskoro biti iza nas. Da nije bilo načelnika Ajnadžića i njegove dobre volje, nisam siguran da li bismo ovaj projekat realizovali i ja to moram naglasiti. Nakon što nam budu dodijeljene prostorije moramo naći način da obezbijedimo finansijska sredstva kako bi prostor postao reprezentativno mjesto koje će podsjećati i opominjati. Nadam se da će se i drugi nivoi vlasti uključiti i finansijski podržati osnivanje i pokretanje Bijele sobe, pojasnio je Grabovica.
Tanović se također zahvalila načelniku jer je podržao inicijativu i uključio se u realizaciju projekta.
-Sedam godina koliko pokušavamo realizovati ovu ideju nije malo. Na mnogo vrata smo pokucali bez rješenja i stoga hvala na podršci. Bol roditelja ubijene djece nakon svih ovih godina ne prestaje i uvjerena sam da će im osnivanje memorijalne sobe značiti mnogo u znak sjećanja na njihovu djecu koje više nema, istakla je Tanović.
Direktor Halilović je naglasio da bez kulture sjećanja nema ozbiljnog društva, te izrazio nadu da će se u projekat uključiti i drugi nivoi vlasti, ali i donatori koji mogu doprinijeti što skorijem pokretanju Bijele sobe.
Načelnik Ajnadžić je kazao da ne smijemo zaboraviti 1.425 dana opsade, 1.601 nevino ubijeno dijete, 12.000 ubijenih civila i građana Sarajeva bez obzira na ime, prezime, vjeru i naciju.
-Ne smijemo zaboraviti stradanja naših građana, naročito djece, i zajedno se moramo boriti da pravda bude zadovoljena. Bez obzira na sve uspjeli smo sačuvati grad Sarajevo i državu Bosnu i Hercegovinu. Ove fakte moramo prenositi posebno na mlađe generacije, kako se historija ne bi ponovila. Želim da znate da niste sami, Općina vam stoji na raspolaganju, ali bih volio da se i viši nivoi vlasti uključe i pomognu, zaključio je Ajnadžić.