UČENICI OSNOVNIH ŠKOLA
Za školarce iz Centra održane radionice o značaju reciklaže
Tokom trajanja radionica učenici ovih škola su zajedno sa svojim nastavnicima izrađivali predmete od ambalažnog otpada. Ovakve radionice su prethodno okončane u osnovnim školama „Nafija Sarajlić“, „Safvet-beg Bašagić“ i „Silvije Strahimir Kranjčević“.
Osim navedenih radionica u okviru pomenutog projekta provodi se kampanja selektivnog prikupljanja ambalaže, ambalažnog otpada i e-otpada. Posude za odlaganje ove vrste otpada su postavili partneri u projektu „EKOPAK“ d.o.o. (operater za upravljanje ambalažom i ambalažnim otpadom) i „ZEOS eko-sistem“ d.o.o. (operater za upravljanje e-otpadom). Posude za selektivno prikupljanje su postavljene u pet osnovnih škola na području općine Centar i to: „Safvet-beg Bašagić“, „Hasan Kikić“, „Silvije Strahimir Kranjčević“, „Nafija Sarajlić“ i „Alija Nametak“. Kako su naveli organizatori cilj ove kampanje, koja traje do 20. maja 2019. godine, je da kroz aktivizam građana i škola daju doprinos selektivnom prikupljanju ambalažnog i e-otpada, unaprijede svijest i povećaju informiranost građana o zaštiti okoliša. Centar za okolišno održivi razvoj Sarajevo (COOR) poziva građane sa područja općine Centar da selektivno prikupljeni otpad donesu u jednu od pet osnovnih škola, svaki radni dan u periodu od 9 do 15 sati.
Kako je predviđeno tokom trajanja projekta „Zajedno - mali i veliki čuvari okoliša u općini Centar“ ovim projektom će biti obuhvaćeno najmanje 500 učenika iz pet osnovnih škola iz Centra: „Alija Nametak“, „Safvet-beg Bašagić“, „Hasan Kikić“, „Nafija Sarajlić“ i „Silvije Strahimir Kranjčević“, oko 100 građana i članova savjeta sedam mjesnih zajednica Općine Centar: „Koševo II“, „Bardakčije“, „Trg oslobođenja-Centar“, „Ciglane“, „Crni vrh-Gorica“, „Marijin Dvor“ i „Mejtaš-Bjelave“, te članovi Centra za zdravo starenje općine Centar. Cilj projekta je zaštita životne sredine i podizanje ekološke svijesti kroz ekološku edukaciju i aktivizam.
Na početku projekta je u navedenim osnovnim školama održana radionica pod nazivom „Medijska pedagogija i praksa i način medijske promocije projekta“ gdje je za učenike i nastavnike edukator bio novinar Zoran Ćatić koji ih je učio kako formirati svojevrsne „novinske redakcije“ koje će pratiti razvoj ovog projekta. Također, u okviru ovog projekta planirano je organizovanje predavanja iz speleologije i o prirodnim vrijednostima gdje će učenici pomenutih osnovnih škola posjetiti zaštićena područja Bijambare i Skakavac. Projekt „Zajedno - mali i veliki čuvari okoliša u općini Centar“ je finansijski podržan kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD), kojeg finansira Europska unija kao i Općina Centar, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).