Održana svečana sjednica Općinskog vijeća Centar povodom Dana nezavisnosti BiH

Povodom 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine Općinsko vijeće Centar Sarajevo održalo je 28. februara 2019. godine svečanu sjednicu kojoj su, osim vijećnika i rukovodstva Općine prisustvovali predstavnici boračkih i udruženja civilnih žrtava rata, članovi porodica šehida i poginulih boraca, ratni vojni invalidi, demobilisani borci Armije i MUP-a RBiH, predstavnici drugih nivoa vlasti, preduzeća i ustanova, mjesnih zajednica, nevladinih udruženja.

Zasjedanje je otvorila predsjedavajuća Općinskog vijeća Centar Karolina Karačić koja je nakon državne himne u instrumentalnoj izvedbi trubačkog kvarteta i odavanja počasti poginulim braniteljima Bosne i Hercegovine, zaželjela dobrodošlicu prisutnima, te čestitala Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

 

Uz naglasak da je 1. mart jedan od najvažnijih datuma u novijoj historiji Bosne i Hercegovine, jer se većina njenih građana opredijelila za budućnost BiH kao suverene i nezavisne države koja je nastala u najtežim ratnim okolnostima, predsjedavajuća Karačić je kazala da je i danas naš put pun prepreka, te da borba za budućnost Bosne i Hercegovine i dalje traje i da na tom putu moramo istrajati.

 

-Dan nezavisnosti BiH je također prilika da nas podsjeti na sve branitelje i utemeljitelje naše države kojima odajemo dužno poštovanje, dodala je Karačić.

 

O periodu i historijskim dešavanjima koji su prethodili referendumu i sticanju nezavisnosti Bosne i Hercegovine, kao neposredni akter tih dešavanja govorio je Miro Lazović, predsjednik Skupštine RBiH, koji je u tom svojstvu obavljao i funkciju člana ratnog Predsjedništva RBiH.

 

-1. mart 1992. godine je dan kada su se građani BiH slobodnom voljom putem referenduma opredijelili da žele nezavisnu državu ravnopravnih naroda i građana. To je datum koji budi emocije, evocira mnoga sjećanja i loša i dobra. U vrtlogu historijskih dešavanja koja su zahvatila našu zemlju u tom predratnom periodu Skupština RBiH je odlučila prihvatiti sugestiju Evropske zajednice da, ako želimo ostati cjeloviti, samostalni i nezavisni, to moramo uraditi putem referenduma, nakon čega je BiH po prvi put u svojoj historiji kao samostalna država dobila međunarodno priznanje. Danas nažalost nemamo onu Bosnu i Hercegovinu iz referendumskog pitanja. Ona je nažalost danas samo cjelovita. Sačuvan je okvir, ali je sadržaj tog okvira haotičan. Sjene neostvarenih ratnih ciljeva još uvijek lebde nad BiH. Multietnička struktura Bosne i Hercegovine je tokom proteklog rata branila Bosnu i Hercegovinu i za takvu BiH su ginuli naši borci. Bosna i Hercegovina je danas duboko podijeljena i kao društvo i kao država. Podijeljena je neprincipijelnim mirovnim dogovorom u Dejtonu u kojem su velike sile i interesi odlučili da BiH izgleda ovako kakva je danas. Bez obzira na sve uvjeren sam da cjelovita BiH ima svoju budućnost, kazao je Lazović.

 

O historijskom značaju 1. marta – Dana nezavisnosti BiH govorio je prof. dr. Enver Imamović, bosanskohercegovački arheolog i povjesničar.

 

-Oko 64 posto građana koji su izašli na referendum glasalo je za nezavisnost BiH. Država Bosna i Hercegovina je država svih njenih naroda i građana, ona je to bila i biće. Stoga je neophodno da se taj kontinuitet nastavi i prenosi na buduće generacije. Ako danas jedni učenici iz udžbenika uče da ovo nije njihova domovina ili da im je glavni grad Zagreb ili Beograd, šta govoriti? Ko je kriv? Kriv je sistem, a ne učitelj. Danas djeca ne znaju gdje žive, koji im je glavni grad i koja je njihova zemlja, to je ono što se mora promijeniti kako bi naša zemlja opstala. Moramo odgajati djecu da vole svoju domovinu, poručio je Imamović.

 

Svečanom skupu se obratio i načelnik Općine Centar dr. Nedžad Ajnadžić. Uz čestitke za Dan nezavisnosti BiH načelnik je rekao:

 

-1. mart 1992. godine jeste i ostaće datum trajno upisan u povijesti naše domovine kao jedan od najsudbonosnijih trenutaka kada su građani na održanom referendumu odlučili da žele nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.

 

Danas izgovorene historijske činjenice su posebno važne za mlađe generacije. Općina Centar će biti primjer svim lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini i državama u regiji kako se njeguje matrica multietničkog prostora koja nas može bez dovesti u Evropsku uniju, kazao je Ajnadžić.

 

Svečana sjednica Općinskog vijeća Centar u povodu Dana nezavisnosti BiH uveličana je kulturno-umjetničkim programom kojeg je pripremio Centar kulture i mladih Općine Centar, a nastupili su Ileš Bečei i Armin Omerović, uz pratnju gitare sa muzičkom numerom „Dragoj mojoj BiH“, te Zanin Berbić i Damir Galijašević sa pjesmom „Bosno moja“.

 

Učenici petog razreda Osnovne škole „Isak Samokovlija“ prisutnima su izradili i uručili prigodne čestitke u povodu Dana nezavisnosti.

 

Prvi mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine još od 1992. godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od SFRJ. Na referendumsko pitanje „Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“ većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana. Na referendum je izašlo oko 64,31% građana s pravom glasa, a za nezavisnost BiH glasalo je njih 99,44%.

 

Održavanje referenduma za nezavisnost preporučila je Arbitražna komisija međunarodne konferencije o Jugoslaviji.

 

Na osnovu rezultata referenduma Evropska zajednica je 6. aprila 1992. priznala BiH kao nezavisnu državu, a dan kasnije to su učinile i Sjedinjene Američke Države.

 

Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Ujedinjenih naroda.

 

05.07.2024.
DRUGA FAZA PROJEKTA SANACIJE
Započelo asfaltiranje Ulice Panjina Kula
05.07.2024.
ODRŽANA KONFERENCIJA ZA MEDIJE
U ponedjeljak 8. jula prvi Sajam socijalnih usluga Općine Centar
05.07.2024.
POVEĆANJE SIGURNOSTI UČESNIKA U SAOBRAĆAJU
Postavljeni usporivači saobraćaja u blizini škole „Nafija Sarajlić“
Više vijesti