Održana Konferencija o potrebi provedbe antikoruptivnih propisa na lokalnom nivou

U Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine u utorak, 31. oktobra 2017. godine održana je konferencija gradonačelnika, načelnika i predsjedavajućih općinskih vijeća u Federaciji BiH na temu „Prevencija i suzbijanje korupcije i reformski procesi u FBiH“.
Održana Konferencija o potrebi provedbe antikoruptivnih propisa na lokalnom nivou

U ime Općine Centar konferenciji su prisustvovali načelnik dr. Nedžad Ajnadžić i predsjedavajuća Općinskog vijeća Karolina Karačić.

 

Cilj konferencije je predstaviti značaj reformskih procesa i potrebu za kontinuiranim radom na prevenciji i suzbijanju korupcije, te na daljnjem unapređenju saradnje između Saveza općina i gradova FBiH, Parlamenta Federacije BiH i Vlade FBiH.

 

Organizator konferencije je Savez općina i gradova, a osim parlamentarnih i vladinih predstavnika, prisustvovali su članovi nevladinih asocijacija, državne i entitetske agencije za borbu protiv korupcije, kao i predstavnici Misije OSCE-a u BiH.

 

Direktor državne agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Hasim Šabotić kazao je da je u prošloj godini, državnoj agenciji za prevenciju i borbu protiv korupcije stiglo 139 prijava građana, a ove godine dosad 110 prijava.

 

-Prijave građana Agenciji najviše se odnose na (ne)poštivanje propisa o javnim nabavkama u lokalnim zajednicama, na zloupotrebe službenih položaja, nezakonita zapošljavanja i slično, istakao je Šabotić te dodao da prijave budu doznačene nadležnim adresama, oko 90 posto direktno tužilaštvima.

 

Na skupu su također promovirane i neke od dobrih praksi u radu jedinica lokalne samouprave.

Zamjenik šefa Misije OESS-a u BiH Alexander Chuplygin istakao je da je u ovoj godini organizirano 13 događaja kako bi se naglasio značaj reforme i sprječavanja korupcije na lokalnoj razini.

 

Konferencija je dio projekta AMCS - Podrška savezima općina i gradova u BiH, koji implementira Savez općina i gradova FBiH s ciljem jačanja Saveza u zastupanju i lobiranju interesa jedinica lokalne samouprave, a uz podršku Misije OESS-a u BiH.

 

Podsjećamo, Općina Centar je još 2015. godine pristupila projektu Jačanja integriteta u lokalnim samoupravama kojeg realizira Udruženje za borbu protiv korupcije „Transparency International“ BiH uz podršku Vlade Kraljevine Holandije, a u saradnji sa Agencijom za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u Bosni i Hercegovini. U sklopu tog projekta Općina Centar je donijela Plan integriteta za period od 2017. do 2019. godine. Plan integriteta je jedan od preventivnih mehanizama putem kojeg se vrši procjena antikorupcijskih kapaciteta jedne institucije, odnosno njene otpornosti na korupciju. Identificiraju se sporne, odnosno problematične tačke koje postoje u radu institucije, analiziraju se pozicije, aktivnosti i procedure, kako bi se na kraju identificirale mjere koje će u konačnici otkloniti koruptivne rizike i smanjiti mogućnost njene pojave.

 

U Općini Centar Sarajevo kod info punkta i ulaza u šalter salu Matičnog ureda postavljeni su sandučići sa natpisom „Prijavi korupciju“ gdje građani kao korisnici usluga, ali i općinski uposlenici mogu prijaviti korupciju i ostale nepravilnosti, pri čemu je zagarantovana anonimnost prijavitelja eventualnog koruptivnog ponašanja uposlenika ove lokalne zajednice.

28.11.2024.
U SARADNJI SA UDRUŽENJEM „ZDRAVO ŽIVI/SRETNO STARI“
Općina Centar podržala projekat ekonomskog osnaživanja žena
28.11.2024.
POGIBIJA SEDAM CIVILA U ULICI HAMDIJE KREŠEVLJAKOVIĆA
Obilježena godišnjica stradanja naših sugrađana
28.11.2024.
CENTAR KULTURE I MLADIH OPĆINE CENTAR
Održan “ZEZ” program za učenike osnovnih škola
Više vijesti