(FOTO) Obilježen Dan sjećanja na genocid nad Romima u Drugom svjetskom ratu
U sklopu obilježavanja prikazan je dokumentarni film autora Fatmira Alispahića koji je rađen u produkciji Televizije Sarajevo. U ime Općine Centar obilježavanju Porajmosa prisustvovali su načelnik Općine Centar dr. Nedžad Ajnadžić i njegovi saradnici, dopredsjedavajući Općinskog vijeća Mustafa Mulić, te vijećnici Sonja Akšamija i Denis Challenger.
Naime, 2. augusta 1944. godine u Auschwitzu su ubijeni preostali zatočeni Romi, njih 2897. Zbog toga se 2. august obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve Porajmosa/Holokausta. Porajmos je romska riječ koja označava genocid nad Romima u Drugom svjetskom ratu.
Smatra se da je stradalo oko 500 hiljada Roma u Drugom svjetskom ratu, a tačan broj je teško odrediti zbog sustavne segregacije i diskriminacije.
Načelnik Ajnadžić je izrazio želju da obilježavanje Dana sjećanja na genocid nad Romima u Drugom svjetskom ratu postane tradicija u BiH.
-Na današnji dan se prisjećamo genocida nad Romima iz 1944. godine u Auschwitzu. Za jednu noć stradalo je skoro 3.000 Roma, a nažalost postoje neke države i gradovi koji su ostali bez romske populacije. Bosna i Hercegovina je multietnički prostor, a istovremeno smo sudionici svega što se dešavalo u periodu od 1992. do 1995. godine i svi oni koji vole Bosnu i Hercegovinu razumiju šta znači stradanje i zločin. Mi želimo da se genocid više nikada i nikome ne ponovi. Želimo da naše komšije Romi budu zajedno sa nama i da izgrađujemo bolju budućnost Bosne i Hercegovine, istakao je Ajnadžić te upoznao prisutne da je Općina Centar započela aktivnosti na donošenju Akcionog plana Općine Centar za rješavanje problema Roma u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja i zdravstvene zaštite 2017.-2020. godine čime iskazuje brigu za svoje sugrađane pripadnike romske nacionalne manjine.
Prema riječima Alispahića, u Evropi je u Drugom svjetskom ratu ubijeno pola miliona Roma.
-Bosna i Hercegovina jedina je evropska država u kojoj je spriječen genocid nad Romima. Mi danas otvaramo jednu važnu stranicu bosanskohercegovačke historije koja je bila zanemarivana godinama, a to je da su bošnjački prvaci tog vremena uspjeli sačuvati Rome od genocida tako što su ih proglasili sastavnim dijelom bošnjačkog naroda i na taj način zaštitili od rasističkog zakona nacističke Njemačke, istakao je Alispahić.