Tematska sjednica Općinskog vijeća Centar o socio-ekonomskom statusu penzionera
Tematsku sjednicu je vodila Karolina Karačić, predsjedavajuća Općinskog vijeća koja je uputila čestitke penzionerima za njihov dan, a osim vijećnika prisustvovali su i predstavnici općinskog Udruženja penzionera i Centra za zdravo starenje, kao i aktivisti penzionera u mjesnim zajednicama i predstavnici savjeta mjesnih zajednica ove lokalne zajednice.
Čestitke penzionerima općine Centar povodom njihovog dana uputio je i općinski načelnik dr. Nedžad Ajnadžić, naglasivši da Općina obilježavanjem tog datuma želi istaknuti važnost ove populacije i njihov doprinos društvenoj zajednici, osigurati adekvatnu brigu i potaknuti uključivanje starijih osoba u društveni život, te podići svijest o problemima i izazovima starenja u današnjem svijetu.
-Naši sugrađani, penzioneri, ugradili su svoje radne vijekove u izgradnju sistema i naše domovine, a sada smo mi u obavezi da im uzvratimo i omogućimo dostojanstvenu i lijepu treću životnu dob, istakao je Ajnadžić.
-Općina Centar je u punom kapacitetu posvećena građanima treće životne dobi. Mi ne možemo riješiti sve probleme penzionera ni povećati im penzije, jer to nije u našoj nadležnosti, ali imamo dodatne alate da poboljšavamo njihov status. Općina Centar je jedina lokalna zajednica u BiH koja godišnje izdvaja gotovo 400.000 maraka za pomoć toj populaciji, dok kod drugih općina taj iznos ne prelazi 100.000 maraka, kazao je načelnik.
Govoreći o daljim koracima i planovima posebno je izdvojio širenje mreže centara za zdravo starenje i izgradnju doma odnosno hotela za penzionere.
Belma Bašović, ispred Službe za rad, socijalna pitanja, zdravstvo, izbjegla i raseljena lica predstavila je šta Općina Centar kao lokalna zajednica čini na poboljšanju socio-ekonomskog statusa penzionera koji su životni vijek proveli radeći za svoju zajednicu, doprinoseći joj i razvijajući je, a danas žive sa minimalnim primanjima, ostavljeni i prepušteni sami sebi. Pri tome je podsjetila da Općina iz svog budžeta svake godine izdvaja značajna sredstva za potrebe penzionera posebno onih socijalno ugroženih sa minimalnim primanjima, a riječ je o projektima kao što su redovna mjesečna novčana pomoć za kupovinu kruha i mlijeka (288.000 KM), jednokratne novčane pomoći za liječenje (120.000 KM), zatim za kupovinu lijekova koji nisu na esencijalnoj listi (65.000 KM), subvencioniranje troškova javnog prevoza (20.000 KM) i drugo. S ciljem uključivanja ove populacije u društvo Općina Centar je otvorila i Centar za zdravo starenje, kako bi se penzioneri i starije osobe društveno aktivirali kroz boravak i projekte koji se tu realiziraju, a u planu je otvaranje još takvih centara na području Općine. Na osnovu dobre prakse i velike zainteresiranosti građana kako sa područja općine Centar tako i susjedne općine, pokrenuta je inicijativa za otvaranje jos jednog Centra za zdravo starenje u saradnji sa Općinom Stari Grad (u zgradi ''Svjetlosti), te su potpisivanjem memoranduma izmedu ove dvije općine pokrenute pripremne aktivnosti na realizaciji tog zajedničkog projekta.
O radu Centra za zdravo starenje u prostorijama u Titovoj 12, koji je otvoren u januaru prošle godine govorila je koordinatorica Centra Varja Nikolić i kazala da je u njegov rad i brojne aktivnosti (kao sto su: sport i rekreacija, kursevi stranih jezika, kreativne radionice...) uključeno 500 građana treće životne dobi, od čega 410 žena i 90 muškaraca. Od ukupnog broja članova, preko 300 je stalno aktivnih, a ostali su povremeno aktivni.
-Imajući u vidu dobra iskustva Centra za zdravo starenje, ovaj model treba dalje razvijati. Osim toga, potrebno je razvijati programe i aktivnosti za starije osobe u mjesnim zajednicama, kao i mrežu vaninstitucionalne njege i pomoći starijim osobama, kazala je koordinatorica Nikolić, a zatim je govorila i o rezultatima anketiranja 500 starijih osoba koje je provedeno u okviru projekta ''Doba diskriminacije i socijalne isključenosti osoba treće životne dobi'' kojeg je sufinansirala Općina, te napomenula da je u toku izrada na nivou Federacije BiH strategije o starenju stanovništva za period 2017-2026. godine.
Šaćir Čavrk, predsjednik Udruženja penzionera Općine Centar govorio je o aktivnostima tog udruženja koje postoji 19 godina i broji 8.500 članova, od ukupno 14.000 penzionera koliko ih ima na području općine Centar.
-O veoma teškom socio-ekonomskom stanju penzionera govori i podatak da je od ukupnog broja naših članova njih 5.500 sa minimalnim penzijama od 326 maraka. Naše udruženje najveći dio prihoda od članarine izdvaja za pomoć porodicama penzionera u slučaju bolesti ili smrti, rekao je Čavrk i iskazao zahvalnost Općini Centar za sveukupnu podršku i pomoć ovoj marginaliziranoj populaciji.
U raspravi na tematskoj sjednici vijećnici su naglasili da je Općina Centar jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja se trudi da penzionerima obezbijedi kvalitetniji život i da će poduzimati dalje korake za poboljšavanje njihovog socio-ekonomskog statusa. Naglašena je potreba formiranja baze podataka u Općini o toj populaciji i njihovim potrebama. Vijećnici su ukazali da je neophodno vratiti nekadašnji sjaj mjesnim zajednicama, gdje bi građani treće životne dobi imali svoj prostor i sadržaje kojima će poboljšavati kvalitet svog života.