Udruženju „Motivator“ donirano dvije hiljade maraka
Zlostavljanje na radnom mjestu prisutno je danas na tržištu rada u svim zanimanjima, u malim preduzećima, korporacijama, državnim institucijama. Mobing jednako pogađa oba pola, s tim da žene trpe veće posljedice ovakvih oblika ponašanja, te se rjeđe odlučuju na pokretanje postupka za zaštitu od diskriminacije. Pojedina istraživanja pokazuju da čak 60 posto zaposlenih u BiH trpi mobing, a najčešće žrtve zlostavljanja su žene iznad 40 godina starosti. Zbog teške ekonomske situacije, loše uređenog tržišta rada, te nedostatka adekvatnog mehanizma sankcionisanja zlostavljanja na radnom mjestu, mobing je u stalnom porastu. Zbog navedenog uspostavljanje savjetovališta kao glavne aktivnosti projekta bilo je više nego potrebno.
Antimobing centar je dugogodišnji projekat udruženja „Motivator“, a implementacijom dijela projekta koji se odnosio na stanovnike općine Centar željelo se doći do što većeg broja građana, te promovirati antidiskriminatorsko zakonodavstvo.
Udruženje je u tom cilju organizovalo dvije edukacije gdje su korisnici upoznati sa pravima, te mobingu u zakonodavstvu BiH. Otvorena je i telefonska linija na koje su žrtve mogle prijaviti mobing i dobiti savjet kako se zaštiti. Organizovana su i individualna savjetovanja za osobe izložene mobingu na radnom mjestu.
U programu edukacije učestvovalo je 30 stanovnika općine Centar, dok je usluge telefonskog i individualnog savjetovanja zatražilo 19 osoba.
S obzirom da udruženje „Motivator“ kontinuirano radi na projektu, svi građani koji su žrtve mobinga, trebaju savjet ili podršku mogu se obratiti na telefon 033/843-968 ili na mail: motivator.info@gmail.com.