Obilježen Dan logoraša općina Centar i Stari Grad

U organizaciji Udruženja logoraša općina Centar i Stari Grad, 20. juna 2016. godine ispred Javne ustanove Psihijatrijska bolnica Jagomir polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje odata je počast poginulim borcima i logorašima sa područja Nahoreva koji su ratne 1992. godine bili zatočeni u prostorijama ove bolnice.
Obilježen Dan logoraša općina Centar i Stari Grad

Obilježavanju 24. godišnjice tih događaja, u ime Općine Centar, prisustvovali su  predsjedavajući Općinskog vijeća dr. Nedžad Ajnadžić i dopredsjedavajući Slaven Kovačević, vijećnici Velija Katica, Jasmin Gazija, Eso Tucaković i Mustafa Mulić, te pomoćnik načelnika za boračko-invalidsku zaštitu Đulaga Hamza. Cvijeće su položili i predstavnici udruženja logoraša BiH, Kantona Sarajevo, općina Centar, Stari Grad, Ilijaš i Vogošća, kao i Ministarstva za boračka pitanja KS.

 

 

Današnjem obilježavanju su također prisustvovali i predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992–1995, te Udruženja boraca „Bosnae Zelene beretke“ iz Vogošće.

 

 

Predsjedavajući Ajnadžić je kazao da mu posebnu motivaciju, da se položaj logoraša u ovoj državi zakonski reguliše, predstavlja činjenica da je zajedno sa svojom suprugom i malodobnim sinom boravio u logoru tokom proteklog rata, te objasnio slijed događaja koji su doveli do njegovog zarobljavanja.

– Kada je postalo jasno da je bivša JNA po svim elementima okupatorska vojska, podnio sam pismeni zahtjev da se razriješim dužnosti aktivnog vojnog lica 24. decembra 1991. godine. Moj zahtjev je riješen 31. marta 1992. godine, a dan poslije postajem član Teritorijalne odbrane Bosne i Hercegovine. U evakuaciji moje supruge i malodobnog sina uhapšen sam na Grbavici 1992. godine nakon čega smo zajedno bili u logorima na Vracama, Kuli, Palama, Sokocu i na kraju u Lukavici. Stoga je posebno bitno da se sjećamo ovakvih događaja, ne zbog osvetoljubivosti, već da bi mir bio bolji i jači i na ovaj način želimo da BiH sutra vodimo u Evropsku uniju, kazao je Ajnadžić.

 

 

O historijskim činjenicama i dešavanjima u paviljonima ove bolnice govorio je Avdulah Popara, predsjednik Udruženja logoraša općina Stari Grad i Centar, koji je naglasio da je kroz logor u ovoj psihijatrijskoj bolnici bilo zatočeno 80 ljudi dovedenih sa Nahoreva, Blekinog potoka i drugih dijelova Sarajeva, od čega je jedan dio ubijen, drugi dio je prevezen u zloglasni logor „Kod Sonje“ u Vogošći, a za 18 osoba se još traga. Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković je u svom obraćanju prisutnima kazao da je ovo udruženje zajedno sa Zajedničkom komisijom za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine BiH uradilo pola posla na izradi zakona koji će tretirati prava logoraša u cijeloj BiH.

 

 

O torturama koje su prolazili logoraši tokom proteklog rata Avdo Huseinović, koji je također bio prisutan na današnjem obilježavanju Dana logoraša, snimio je dokumentarni film pod nazivom "Logori smrti".  

Prigodne literarne radove na temu „Da se ne zaboravi, da se ne ponovi“ prisutnima su pročitali Muhidina Branković, Hamida Bošnjak, te Andrej Petković. 

31.01.2025.
IGRALIŠTE NA DŽIDŽIKOVCU VRAĆA SE U PRVOBITNO STANJE
Održan sastanak sa predstavnicima Asocijacije arhitekata u BiH i Zavoda za zaštitu spomenika FBiH
31.01.2025.
USVOJENE SVE PREDLOŽENE ODLUKE
Održana 3. redovna sjednica Općinskog vijeća
31.01.2025.
GALERIJA CENTRA KULTURE I MLADIH
Šesnaesta klupska izložba fotografija FVK „Valter“ Sarajevo
Više vijesti