Obilježen Dan pobjede nad fašizmom i dan sjećanja na ubijenu djecu
Organizator manifestacije je Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. Manifestaciji su prisustvovali predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, članovi Udruženja, predstavnici političkih stranaka, te nekoliko stotina učenika iz osnovnih i srednjih škola kao i vrtića sa područja Kantona Sarajevo. U ime Općine Centar manifestaciji su prisustvovali dopredsjedavajući Općinskog vijeća Slaven Kovačević, te vijećnici Jasmin Gazija, Igor Kamočaji i Senad Alić. Nakon intoniranja državne himne uvodnu riječ pročitala je bh. glumica Vedrana Seksan.
-Na ovom mjestu je zakopana škola, ogromna škola, gledajte to tako, jer su brojke previše škrte, a statistika suhoparna. Velika sarajevska škola koja broji 1.600 mališana, da bolje shvatimo to je više od 66 odjeljenja sa po 12 klupa i 24 učenika i učenice. Škola i na nebu i na zemlji, stvarnija od stvarne i jasnija od bilo koje postojeće. Sa krovom u beskraju i temeljima u nama samima. Zastanimo na trenutak i pomislimo to, naglasila je Seksan.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. godine Fikret Grabovica kazao je da svi zajedno moramo raditi na tome da se zlo nikada ne ponovi.
-Ponovo se nalazimo na ovom mjestu koje je tako simbolično i koje nam šutke govori o teškim, najtežim trenucima koje smo preživjeli prije dvadeset i više godina. Već su dvije decenije prohujale, a bol ne prolazi, možemo čak reći da postaje sve veća jer zločinstvo ubijanja nedužnih i brutalnost načina na koji je to učinjeno bivaju sve očigledniji. Mi nećemo prestati upozoravati ljude, počevši od onih među nama. Sa ovog mjesta šaljemo poziv za mir cijeloj planeti i otvoreno i odlučno dižemo svoj glas protiv fašizma, rasizma, nacionalizma, terorizma i svakog drugog oblika koji za cilj ima da se uzme oružje u ruke. Činjenica je da jedino djeca bezuvjetno i garantirano zaslužuju svaku pažnju, nježnost i brigu. Ta se investicija uvijek isplati i pojedincu i društvu. Neka bolji svijet počne od nas i odmah, istakao je Grabovica.
U nastavku manifestacije Izet Bajrović, istaknuti bh. pozorišni i filmski glumac, te Benjamin Isović, poznati sarajevski kulturni radnik recitovali su emotivne poetske numere posvećene djeci, a hor mališana sarajevskih osnovnih škola sa solistom otpjevao je muzičke numere „Ostajte ovdje“ i „Vratimo se“.
Na kraju manifestacije delegacije i građani su položili cvijeće i učenjem Fatihe i minutom šutnje odali počast za 1.600 mališana koji su ubijeni tokom opsade Sarajeva.