Pripadnici nekadašnjeg Odreda „Zagreb“ obilježili 2. maj

Općina Centar i ove godine na dostojanstven način obilježava svoj praznik – 2. maj u znak sjećanja na taj datum ratne 1992. godine kada su od žestokih agresorskih napada herojski odbranjene zgrade Predsjedništva i Općine a time i Sarajevo i Bosna i Hercegovina. U okviru obilježavanja Dana Općine Centar pripadnici nekadašnjeg Odreda „Zagreb“ okupili su se u ponedjeljak, 2. maja 2016. godine u prostorijama Mjesne zajednice „Marijin dvor – Crni vrh“ kako bi na taj način obilježili ovaj veliki datum i podsjetili na odlučujuće bitke za odbranu Sarajeva i BiH.
Pripadnici nekadašnjeg Odreda „Zagreb“ obilježili 2. maj

Naime, pomenutu vojnu jedinicu čiji je prvobitni naziv bio Odred „Zmaja od Bosne“ formirali su dobrovoljci 10. aprila 1992. godine nakon čega je naredbom Predsjedništva RBiH od tog dana preimenovana u Odred „Zagreb“ – protivdiverzantski odred Regionalnog štaba Teritorijalne odbrane Sarajevo.  Jedinica je u početku bila smještena na Ciglanama, a kasnije u hotelu Zagreb po čemu je i dobila ime. Odred je brojao oko 90 pripadnika koji su nakon uspostavljanja jedinstvene komande Armije RBiH ušli u sastav Treće motorizovane brigade koja je držala zonu odgovornosti od Dobrinje do Rajlovca.

 

Predsjednik Udruženja Suad Hadžović prisjetio se vojnih akcija ove jedinice i njene iznimno značajne uloge u odbrani grada.

-Jedinicu su osnovali dobrovoljci 10. aprila 1992. godine a brojala je oko 90 pripadnika od čega je njih 17 dalo svoje živote za odbranu grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine. O ratnom putu Odreda „Zagreb“ najbolje govori podatak da u njemu nije bilo borca koji nije ranjen najmanje jedanput. Imali smo liniju na Marijin Dvoru, držali smo Vojnu bolnicu, Predsjedništvo, jedan dio Skenderije i kasarnu „Maršal Tito“, te učestvovali u svim ključnim bitkama za obranu Sarajeva, počev od Trebevića, Čoline kape, u krugu tvornice „Pretis“ u Vogošći, u odbrani zgrade Predsjedništva RBiH, na Debelom brdu i Zlatištu, na Vrbanja mostu, tokom zauzimanja Vojne bolnice i kasarne Maršal Tito, na Vracama, Pofalićima, Dobrinji, Kasindolu. To je jedina jedinica koja je ostavila pune ambare u hotelu „Zagreb“ koji je poslije pretvoren u stacionar za ranjene i bolesne. Jedinica je bila od regionalnog značaja, išli smo gdje god su nas slali, pa čak i na više mjesta dnevno, kazao je Hadžović.

 

Među okupljenima danas bila je i Zarifa Bajić koja je zajedno sa svoja dva sina, Halidom i Šefkom dobrovoljno pristupila ovoj jedinici koju je tada vodio rahmetli Enis Srna.

–Pristupila sam ovoj jedinici 15. aprila 1992. godine, samo nekoliko dana od njenog osnivanja. Bili smo smješteni u hotelu „Zagreb“ a tamo sam ostala do decembra 1995. godine. Snažne emocije me vežu za taj period, a ono što danas mogu kazati je to da ne želim da se više ikada ponovi ono što se dešavalo nama u ratnom periodu. Pripadnicima Odreda sam kuhala, prala, pomagala im u stacionaru oko ranjenih, ispraćala ih u vojne akcije i sa nestrpljenjem dočekivala. Dva moja sina su bila u jedinici, ali među svima nama je vladala tolika sloga i ljubav da ni druge borce nisam razlikovala od njih, prisjetila se Bajić.

 

Nakon okupljanja pripadnici nekadašnjeg Odreda „Zagreb“ u haremu Alipašine džamije  polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje odali su počast poginulim pripadnicima posebno komandantima Enisu Srni i Salihu Džidiću te generalu Mustafi Hajrulahoviću Talijanu.

03.07.2024.
ODRŽANA KONFERENCIJA ZA MEDIJE
Predstavljeni rezultati projekta „I ja mogu drugačije“
03.07.2024.
DRUŠTVENI CENTAR OPĆINE CENTAR SARAJEVO
Sutra besplatna edukacija za trudnice i mlade roditelje
03.07.2024.
OPĆINA OBEZBIJEDILA 16.444 KM
U toku radovi na sanaciji dijela Ulice Marcela Šnajdera
Više vijesti