Predstavnici Općine Centar i Kantona Sarajevo žele zajednički rješavati životna pitanja građana
Ovom prilikom su domaćini iz Centra upoznali goste o problemima i projektima koje je moguće pokrenuti zajedničkim snagama s ciljem rješavanja životno važnih pitanja naših sugrađana poput usvajanja i implementacije kantonalnih zakona o principima lokalne samouprave i o državnoj službi, te o proglašenju javnog interesa za potrebe izgradnje škole na Šipu kako bi započeli sa radovima na izgradnji ovog objekta.
-Općina Centar je finansirala izradu idejnog i glavnog projekta, te obezbijedila zemljište za izgradnju objekta škole na Šipu i u ovogodišnjem budžetu smo obezbijedili 675.000 KM koji će biti dostatni za prvu fazu ovog projekta. Samo nam je potrebno da Kanton Sarajevo usvoji odluku o proglašenju javnog interesa za izgradnju objekta škole. Također je za nas bitan projekat rekonstrukcije objekta devastiranog obdaništa „Razigrani dani“ koji se nalazi u Ulici Patriotske lige, gdje nam je potrebna vaša pomoć oko rješavanja imovinsko-pravnih odnosa. Uz pomoć Kantona Sarajevo planiramo pokrenuti projekte infrastrukturnog uređenja stadiona Koševo i izgradnju sportsko-rekreativnog centra na Zlatištu gdje bi kantonalne strukture vlasti mogle pomoći oko pronalaženja potencijalnih investitora, objasnio je Ajnadžić i ovom prilikom se osvrnuo na pitanja zajedničkog uređenja i informatizacije sale koju zajednički koriste Općina Centar i Kanton Sarajevo, uređenja fasade objekta Općine, potpisivanja ugovora o korištenju dijela zgrade Općine Centar koju sada koristi Kanton Sarajevo, te vodosnabdijevanja Nahoreva.
Dopredsjedavajući Vijeća Slaven Kovačević je ukazao na pogrešno tumačenje federalnog Zakona o principima lokalne samouprave koji nepotrebno stvara animozitet između općina i Kantona Sarajevo.
-Pomenuti zakon predviđa da Kanton Sarajevo na općine prenese samo nadležnost nad osnivanjem i upravljanjem ustanovama predškolskog i osnovnog obrazovanja dok će kantonalni nivo vlasti imati i dalje nadležno ministarstvo za obrazovanje koje će formirati obrazovnu politiku i donositi nastavne planove i programe, a općine će kao dobri domaćini upravljati školama. Također je potrebno izmijeniti kantonalni Zakon o prostornom uređenju koji kaže da za objekte preko 5.000 metara kvadratnih površine dozvole izdaje kantonalno nadležno ministarstvo, te način usvajanja regulacionih planova u gradskim općinama, kao i izmijeniti zakone o koncesijama i komunalnoj čistoći, naveo je Kovačević.
Sekretar općinskog organa uprave Jasna Beba je istakla problem pasa lutalica koji imaju sve gradske općine.
–Nama pristižu pritužbe građana i pored naših napora i uloženih finansijskih sredstava ovaj problem nismo uspjeli riješiti i smatram da rješenje možemo pronaći samo zajedničkim snagama, kazala je Beba.
Mustafa Resić, savjetnik općinskog načelnika Dževada Bećirevića je upoznao svoje goste o neophodnim izmjenama i dopunama Zakona o zakupu poslovnih zgrada i prostorija, o potrebi integracije lokalnih vodovoda u jedinstven gradski sistem vodosnabdijevanja, veću zaštitu prirodnih vodnih izvora, te ugradnju filtera u sistem odvodnje otpadnih voda...
-Također, potrebno je pooštriti kriterije prilikom izdavanja dozvola za novu stambenu izgradnju s ciljem zaštite zelenih površina. U saradnji sa Kantonom Sarajevo i Općinom Stari Grad trebamo ponovo pokrenuti pitanje izgradnje jedinstvenog spomen-obilježja na lokalitetu Trga osobođenja-Alija Izetbegović posvećenog svim braniocioma grada i države BiH. Možemo razmotriti i opciju zatvaranja Radićeve ulice za saobraćaj motornih vozila i pretvaranje u pješačku zonu, objasnio je Resić i dodao da je potrebno ograničiti vremenski rok za dostavna vozila duž šetnica u Ferhadiji i Maršala Tita, pokrenuti projekte izgradnje podzemnih garaža kako bi se riješilo pitanje saobraćaja u mirovanju...
Odgovarajući na pitanja i sugestije svojih domaćina predsjedavajuća Skupštine KS Ana Babić je kazala da ovakvi susreti imaju za cilj pronalaženje zajedničkih rješenja i da su kantonalna ministarstva već pokrenula procedure za rješavanje nekoliko značajnih pitanja koja su bila tema današnjeg sastanka.
–Želimo da ovom gradu vratimo status koji mu pripada i stoga organizujemo ovakve sastanke kako bismo zajedničkim snagama složnije i odlučnije rješavali probleme našeg grada, navela je Babić.
U ime Općine Centar sastanku su također prisustvovali pomoćnici načelnika: Alma Sadović (prostorno uređenje i komunalni poslovi), Zakira Šero (obrazovanje, sport i kultura), Fahrudin Kurtović (finansije), Osmo Babić (rad, socijalna politika i zdravstvo), Đulaga Hamza (boračko-invalidska zaštita), te Suanita Melunović, pravobranilac Općine Centar.