Općina Centar će donijeti Gender akcioni plan
Osim vijećnika sjednici su prisustvovali članovi Komisije Općinskog vijeća za zaštitu ljudskih prava i ravnopravnost spolova te predstavnici Gender centra Federacije BiH, Misije OSCE u BiH, kao i nevladinih udruženja koja se bave pitanjima ravnopravnosti spolova.
Moderatorica ovog skupa je bila Fadila Bošnjak, predsjednica Komisije za zaštitu ljudskih prava i ravnopravnost spolova, koja je u uvodnim napomenama naglasila važnost donošenja Gender akcionog plana Općine Centar, što je svakako i obaveza lokalnih vlasti propisana Zakonom o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini.
Glavni cilj donošenja i provedbe Gender akcionog plana je poboljšanje ravnopravnosti žena i muškaraca po modelu Evropske povelje o rodnim politikama na lokalnom nivou.
-Rodna ravnopravnost predstavlja temeljno pravo svakog čovjeka i od suštinskog je značaja za svaku demokratsku zajednicu. Da bi to pravo bilo ostvareno potrebno je, osim pravnog reguliranja, da se uspješno primjenjuje u svim aspektima društvenog, političkog i ekonomskog života, kazala je Bošnjak i dodala da je lokalna vlast, koja je i najbliža građanima, najpogodnije tlo za borbu protiv upornog širenja diskriminacije i za promoviranje istinski ravnopravnog društva.
Naglasivši da je ravnopravnost jedan od glavnih prioriteta politika djelovanja svih nivoa vlasti, a posebno lokalnog, predstavnica Gender centra pri Vladi Federacije BiH Lejla Hodović je kazala da je Općina Centar prepoznala tu potrebu i napredovala u tom pogledu, što potvrđuje i sama činjenica da je ova tema stavljena i na dnevni red tematske sjednice Općinskog vijeća.
-Općina Centar je jedna od rijetkih u Bosni i Hercegovini koja je u svojoj strategiji ekonomskog i drugog razvoja, strategiji za mlade i drugim dokumentima definirala ključne oblasti rodne politike u lokalnoj upravi, kao što su zapošljavanje, socijalno ugrožene populacije, obrazovanje, zdravstvo, briga o mladima ali i o starijim osobama i drugo. Općina Centar sada treba da učini i korak dalje i sačini Gender akcioni plan i pridruži se mreži evropskih gradova ravnopravnosti. Jedna od prednosti takvog akcionog plana je što bi se na osnovu analize i uvida u stvarne potrebe stanovništva još efikasnije koristila budžetska sredstva, a ujedno bi se otvorile mogućnosti korištenja evropskih fondova, navela je Hodović.
Memnuna Zvizdić, izvršna direktorica Udruženja ''Žene ženama'' čije je sjedište na području općine Centar, govorila je o principima na kojima treba izraditi Gender akcioni plan Općine Centar čiji je osnovni cilj poboljšanje ravnopravnosti .
-Prvo je neophodno izraditi detaljnu analizu stanja rodnih politika u našoj lokalnoj zajednici, a zatim kreirati Akcioni plan čiju implementaciju treba promovirati kao dobru praksu, jer je lokalna vlast najpogodnije tlo za borbu protiv širenja svih vidova diskriminacije, naglasila je Zvizdić.
Predstavnik Misije OSCE u Bosni i Hercegovini Igor Sladoje je u svom obraćanju naveo da njihova misija u BiH obuhvata i rad sa lokalnim vlastima na unapređivanju implementacije državnih Zakona o ravnopravnosti spolova i Zakona o zabrani diskriminacije te da je posebno fokusirana na jačanje institucionalnih mehanizama za ravnopravnost spolova. Pozdravljajući činjenicu da će Općina Centar donijeti i implementirati Gender akcioni plan, predstavnik Misije OSCE u BiH je rekao da će pružiti i podršku kroz organizovanje radionica o temama ravnopravnosti. Pomoć u izradi akcionog plana ponudio je i Saša Gavrić iz Udruženja ''Sarajevski otvoreni centar''.
Nakon rasprave na tematskog sjednici Općinsko vijeće je podržalo izradu Gender akcionog plana i iskazalo spremnost i odlučnost da se uključi u aktivnosti kojima se doprinosi većoj ravnopravnosti u svim oblastima i otklanjanju rodne i druge diskriminacije. Općinsko vijeće je zadužilo Komisiju za ljudska prava i ravnopravnost spolova da u saradnji sa nadležnim institucijama i nevladinim sektorom pripremi za sjednicu Općinskog vijeća polazni dokument za izradu Gender akcionog plana Općine Centar.