Na snazi izmjene i dopune Zakona o matičnim knjigama FBiH
Kako je kazala Jasna Beba, pomoćnica načelnika za opću upravu Općine Centar, u narednom periodu će se pokazati rezultati izmjena i dopuna Zakona.
-Ranije su na snazi bile zakonske odredbe da se činjenica rođenja i smrti upisuje u mjestu gdje se to i desilo. Na području općine Centar upisivala su se sva novorođenčad, jer se u ovoj lokalnoj zajednici nalaze dva porodilišta- kazala je Beba i dodala:
-Nakon izmjena i dopuna Zakona o matičnim knjigama, za Općinu Centar nema nikakvih promjena osim da će doći do rasterećenja uposlenika Matičnog ureda. U zadnje vrijeme smo imali između 100 i 120 prijava beba sedmično, a sada će to biti najmanje 50 posto manje prijava. Broj upisa će zavisiti od nataliteta u određenoj općini, tako da je pretpostavka da će općine sa većim brojem stanovnika imati više upisa. Pitanje je kako su se ostale općine pripremile za ovaj posao, jer to podrazumijeva i obuku ljudi na poslovima koje do sada nisu radili, povećanje kadra, odnosno broja matičara i slično. Mi poštujemo zakon i reagirali smo na vrijeme. Uspostavili smo saradnju sa općinama i prve sedmice kada je zakon stupio na snagu sve prijave iz porodilišta su išle preko nas. Uzeli smo ih, razvrstali i zvali druge općine. Htjeli smo da pomognemo i učinimo uslugu- naglasila je Beba.
Prema njenim riječima, u Općini Centar neće biti značajnijih promjena kad je riječ o upisu činjenice smrti.
Ono što se, kako je dodala Beba, pokazalo kao nedovoljna aktivnost donositelja zakona jeste što građani nisu dovoljno obaviješteni.
-Nije dovoljno da se donese zakon i stupi na snagu, a da tek onda građani saznaju za to. U samoj fazi priprema za donošenje zakona potrebna je daleko bolja informisanost građana kako bi zajedno sa onima koji rade na tim poslovima mogli spremno dočekati i provoditi taj zakon. Vrlo često nedovoljna informisanost stvara probleme onima koji trebaju da postupaju u skladu sa tim zakonom i izaziva određeno nezadovoljstvo kod građana- zaključila je Beba.